KMS Adwokaci

Podatek od nagród wygranych w konkursach na Instagramie

Organizując konkurs na Instagramie, Organizator konkursu powinien pamiętać, że narody w takich konkursach także mogą rodzić konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Zgodnie z ustawą o PIT, gdy wartość nagrody przekracza kwotę 2 000 zł, to według ogólnej zasady pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości nagrody, a zobowiązanym do zapłaty tego podatku jest właśnie organizator konkursu. W przypadku nagrody pieniężnej organizator konkursu powinien wypłacić uczestnikowi kwotę pomniejszoną o 10% podatku od wygranej. Natomiast, gdy uczestnik wygra nagrodę rzeczową w konkursie, Organizator konkursu powinien pobrać od zwycięzcy kwotę należnego podatku i dopiero po dopełnieniu tego obowiązku  otrzymać swoją nagrodę.

Warto przy tym natomiast pokreślić, że w ustawie o PIT nigdzie nie zostało zdefiniowane pojęcie konkursu, natomiast ugruntowana linia orzecznicza daje w tym przedmiocie pewne wskazówki.

Należy jednak pamiętać, że nie każda nagroda podlega opodatkowaniu, mianowicie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, zwolnione z opodatkowania są:

  • wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja),
  • konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu oraz
  • nagrody o wartości niższej niż 2000 zł.